Lampy – gra świateł i cieni

88

 

Światło jest kluczowym elementem w myśleniu i pracy architekta – nie tylko wnętrz. Historyczne budowle i przedsięwzięcia architektury powstawały zgodnie z poszanowaniem światła – wędrówki Słońca; okna i przestrzenie użytkowe były planowane tak, aby światło współgrało z ich użytecznością, by wspomagało samopoczucie i czynności codzienne ludzi użytkujących dane pomieszczenia. Szczególnie architekt wnętrz musi pozostawać głęboko zainteresowany tematem światła, bo od tego zainteresowania zależy nie tylko wdzięk danego wnętrza, ale również jego strona praktyczna.

W Projektowie bardzo cenimy temat światła – bowiem jest ono czynnikiem finalnym każdego projektu i jego realizacji. Porządne, kompleksowe przemyślenie instalacji odpowiedniego oświetlenia w konkretnym pomieszczeniu, pokoju, biurze, potrafi w sposób bezwzględny wydobyć z tego pomieszczenia wszelkie jego akcenty. Światło zmienia wręcz naszą percepcję koloru i przestrzeni, ale nie należy bać się jego wspomnianej „bezwzględności” – światło w naszych oczach może sprawiać wrażenie „nieobecnego” albo „kontrastowego” (zależnie od potrzeb konkretnego wnętrza), a świadomość architekta co do możliwości i technicznych, i estetycznych oświetlenia skutecznie rozwieje nasze wątpliwości aranżacyjne.

Lampy, systemy oświetlenia np.: w domu – mogą być nie tylko wspaniałe ze względu na określony typ światła, którym będą emitowały. Mogą być również zupełnie odrębnym projektem – konstrukcji i wymyślenia lampy jako przedmiotu i praktycznego, i dekoracyjnego.

Światło np.: w przestrzeni domowej może być bardzo różne – może tonować nasze zmysły, „przydymiać” atmosferę, co przydaje się w sypialni albo w formie lampki nocnej w pokoju dziecięcym; może także imitować jasne światło słoneczne i sprzyjać czytaniu czy pracy biurowej. Może reagować na dźwięk – np.: gasnąć i zaświecać się „na klaśnięcie”; może dyskretnie i elegancko oświetlać obraz zawieszony na ścianie lub inną formę sztuki czy dekoracji (np.: szlachetny kinkiet); może być łudząco naturalne lub przeciwnie: mocno ciepłe, żółte albo wręcz kolorowe

25

Możliwości wykorzystania światła we wnętrzach są współcześnie ogromne – technologia skutecznie rozwija się i zaskakuje nowymi rozwiązaniami technicznymi, a my – architekci, w tej szerokiej, pięknej krainie świateł czujemy się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Wielość dostępnych aktualnie na rynku systemów oświetlenia oraz nasza wyobraźnia i zawodowy sposób patrzenia na tzw. nowinki techniczne w tej materii, to właściwie pewien klucz do efektywności naszego zawodu, bo w konkretnym rodzaju światła każdy materiał – mebel, kolor, tkanina i surowiec – nabierają zupełnie nowego, świeżego wyrazu, aury i wrażenia…

logo4

Projektowo

Przejdź do kategorii Kontakt z firmą Projektowo, by zadać szczegółowe pytanie na temat naszych usług – zapraszamy!

Brak możliwości komentowania